Czy wiesz, że podczas wojny generał, który posiada tak samo liczną albo większą od przeciwnika armię, stara się opanować centrum? Dlaczego tak jest?

Laufer. Znasz? pewnie tak. To powszechnie używana nazwa, zapożyczona z języka niemieckiego. W języku polskim oznacza figurę szachową: gońca. Goniec porusza się na skos, po przekątnych zwanych diagonalami (patrz: diagram poniżej).

Bicie gońcem – kierunki ruchów jak wyżej, bijemy, przesuwając się o dowolną liczbę pól do pierwszej bierki lub do końca szachownicy.

Zadanie dla Ciebie

Na jakie pola może ruszyć się biały goniec z pola b4? Podziel się w komentarzu 🙂

OK, goniec – gońcem, ale co to ma do biznesu?

Czy wiesz, że podczas wojny generał, który posiada tak samo liczną albo większą od przeciwnika armię, stara się opanować centrum? Dlaczego tak jest? Ano dlatego, że ze środka jest najwięcej możliwości! Tak samo jest w życiu i w biznesie. Aby dobrze rozpocząć dłuższy plan, często należy znaleźć miejsce, w którym jest najwięcej możliwości do naszych działań. Niekiedy tak jest, że startujemy z narożnika, z najmniej korzystnej pozycji, ale to można zmienić, stosując metodę dźwigni. W pewnym sensie goniec jest taką dźwignią w szachach, ponieważ potrafi poruszać się szybciej, niż myślisz.

Przykład: Znajdź i wskaż miejsce, gdzie najlepiej ruszyć się gońcem, aby w następnym posunięciu miał najwięcej możliwości ruchu.

Widzisz jak to zrobić, aby uzyskać najwięcej możliwości?

Ruch gońcem z pola a1 na pole d4 lub e5 – z tego miejsca będzie najwięcej przestrzeni dla ruchów gońca. Jeśli dobrze rozejrzymy się, to mimo ograniczenia 64 polami, na szachownicy jest naprawdę wiele możliwości!

Chcesz więcej zadań? otrzymują je Członkowie Zespołu Strategów! 🙂 Dołącz do nas już dziś: KLIKNIJ TU, aby zapisać się do Zespołu Strategów

Nim odejdziesz zostaw po sobie ślad:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *