Garri Kasparow, uznany przez, popularny na całym świecie, Magazyn Time, za jedną ze 100 osób, które nadają kształt dzisiejszemu światu, wykorzystał doświadczenia uzyskanie w trakcie swojej kariery szachowego mistrza, wkraczając na nową drogę politycznego stratega. Cieszący się w kręgach biznesu dużą popularnością Kasparow wyjaśnia w swojej książce “How life imitates chess”, jak należy posługiwać się technikami gry szachowej, aby cieszyć się większymi sukcesami w życiu zawodowym i osobistym. Polecam Ci lekturę polskojęzycznej wersji “Jak życie naśladuje szachy”. Znajdziesz w niej wiele inspirujących myśli. Dziś polecam Ci kilka z nich.

Wybrane fragmenty książki:

“Wkuwanie na pamięć jest znacznie mniej istotne niż zdolność do rozpoznawania przydatnych wzorców.”

“Rzeczy, które zazwyczaj uważamy za korzystne, wówczas gdy mamy do dyspozycji więcej czasu na ich przemyślenie i więcej informacji, mogą doprowadzić do krótkich, szybkich skojarzeń i co jeszcze ważniejsze, uruchomić naszą intuicję” – zauważ, że w polskiej edukacji wciąż pokutuje wersja z wkuwaniem na pamięć. Warto, abyśmy zmienili perspektywę i szukali skutecznych wzorców

“Podjęcie ataku wymaga wybrania doskonałego momentu oraz silnych nerwów. Inicjowanie ataku daje nam więcej opcji i lepszą możliwość kontrolowania naszego własnego losu. Tworzy pozytywną energię i zaufanie.” – zauważ, że wiele osób nie atakuje się, ponieważ się boi. Według mnie łatwiej jest atakować niż bronić się.

“Zasoby psychologiczne, z których się nie korzysta, są podobne do mięśni tworzących nasze fizyczne ciało i analogicznie do nich ulegają zanikowi, jeśli nie robimy z nich odpowiedniego użytku.”- trening psychologiczny jest szczególnie ważny w XXI wieku i warto o niego dbać.

“Każde przedsiębiorstwo ma swój czas debiutu, gry środkowej i końcowej. Świadomość tego, w którym okresie się ono znajduje, pozwala na wycyzelowanie własnej strategii, czy to w ataku, czy też w momencie stosowania różnych manewrów albo negocjacji, a w konsekwencji pozwala na identyfikację i eliminację słabości.” – nie ma bezbłędnych strategii, ale są takie, które pozwalają zmaksymalizować korzyści i zminimalizować zagrożenia w danej sytuacji.

Garry Kasparov

"How life imitates chess"

Gdy patrzę na Garriego Kasparowa, na jego twórczość, szachową i biznesową, to dostrzegam jak bardzo jego decyzje są przemyślane. Czym więcej o nim czytam, o jego ideach i pomysłach, tym bardziej przekonuje się o jego wielkości, nie tylko szachowej. Uważam, że warto inspirować się od Mistrzów, a Garri Kasparow to Szachowy Mistrz numer 1.

A Ty słyszałeś o Garrim Kasparowie?

foto: time.com

4 odpowiedzi
  1. Znakomity wpis – sama uważam że szachy powinny być przedmiotem szkolenia już dzieci w podstawówce. Myślenie strategiczne jest naprawdę ważniejszą kompetencją niż znajomość budowy pantofelka.

  2. Wpis bez cytowanych zdań to 116 słów, zaś opis Twojej osoby pod nim to 127.
    Może warto zadbać o trochę inne proporcje? Na przykład każdy cytat wzbogacić o praktyczny case z Twojego doświadczenia na jeden akapit?
    Bez tego to taki trochę wpis wydmuszka, raczej ogólne stwierdzenia, choć sam tytuł mnie zachęcił by tu zajrzeć 🙂
    Powodzenia dalej! Mocno kibicuję 🙂

Nim odejdziesz zostaw po sobie ślad:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *