Garri Kasparow, uznany przez, popularny na całym świecie, Magazyn Time, za jedną ze 100 osób, które nadają kształt dzisiejszemu światu, wykorzystał doświadczenia uzyskanie w trakcie swojej kariery szachowego mistrza, wkraczając na nową drogę politycznego stratega. Cieszący się w kręgach biznesu dużą popularnością Kasparow wyjaśnia w swojej książce “How life imitates chess”, jak należy posługiwać się technikami gry szachowej, aby cieszyć się większymi sukcesami w życiu zawodowym i osobistym.

Wybrane fragmenty książki:

“Wkuwanie na pamięć jest znacznie mniej istotne niż zdolność do rozpoznawania przydatnych wzorców.”

“Rzeczy, które zazwyczaj uważamy za korzystne, wówczas gdy mamy do dyspozycji więcej czasu na ich przemyślenie i więcej informacji, mogą doprowadzić do krótkich, szybkich skojarzeń i co jeszcze ważniejsze, uruchomić naszą intuicję”

“Podjęcie ataku wymaga wybrania doskonałego momentu oraz silnych nerwów. Inicjowanie ataku daje nam więcej opcji i lepszą możliwość kontrolowania naszego własnego losu. Tworzy pozytywną energię i zaufanie.”

“Zasoby psychologiczne, z których się nie korzysta, są podobne do mięśni tworzących nasze fizyczne ciało i analogicznie do nich ulegają zanikowi, jeśli nie robimy z nich odpowiedniego użytku.”

“Każde przedsiębiorstwo ma swój czas debiutu, gry środkowej i końcowej. Świadomość tego, w którym okresie się ono znajduje, pozwala na wycyzelowanie własnej strategii, czy to w ataku, czy też w momencie stosowania różnych manewrów albo negocjacji, a w konsekwencji pozwala na identyfikację i eliminację słabości.”

Garry Kasparov

"How life imitates chess"

Gdy patrzę na Garriego Kasparowa, na jego twórczość, szachową i biznesową, to dostrzegam jak bardzo jego decyzje są przemyślane. Czym więcej o nim czytam, o jego ideach i pomysłach, tym bardziej przekonuje się o jego wielkości, nie tylko szachowej.

A Ty słyszałeś o Garrim Kasparowie?

foto: time.com

2 odpowiedzi
  1. Znakomity wpis – sama uważam że szachy powinny być przedmiotem szkolenia już dzieci w podstawówce. Myślenie strategiczne jest naprawdę ważniejszą kompetencją niż znajomość budowy pantofelka.

Nim odejdziesz zostaw po sobie ślad:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *